Segregowanie śmieci i odpadów to obowiązek każdego z nas, wynikający nie tylko z prawa, ale także z konieczności dbałości o środowisko, w którym żyjemy. Każdego roku wyrzucamy ogromne wręcz ilości odpadów – spora część z nich może zostać jednak przetworzona i ponownie wykorzystana, wszystko zależy od tego, jak dobrze je posegregujemy.
Po pierwsze: zapoznaj się z ogólnymi zasadami segregacji
Żeby móc dobrze zorganizować segregację śmieci w gospodarstwie domowym trzeba przede wszystkim znać podstawowe zasady, jakimi się ona rządzi. Główny podział śmieci przedstawia się następująco:
- tworzywa sztuczne,
- papier i tektura,
- odpady bio,
- szkło,
- odpady zmieszane.
Oprócz tego podstawowego podziału warto zapoznać się z bardziej szczegółowymi wytycznymi, które z pewnością pozwolą nam lepiej zrozumieć istotę segregacji i pozwolą uniknąć szeregu błędów takich jak np. wrzucanie do pojemnika na szkło artykułów ceramicznych i porcelanowych. Dokładniejsze informacje można uzyskać m.in. w gminie czy na stronie naszesmieci.mos.gov.pl, gdzie w sposób niezwykle przystępny przedstawione są wszelkie zawiłości związane z segregacją.
Dobrym pomysłem, znacznie ułatwiającym segregację może być powieszenie w widocznym miejscu w domu odpowiednich ikonografik. Tego typu przejrzyste i czytelne rysunki sprawią, że nawet najmłodsi domownicy nie będą mieć problemów z umieszczeniem odpadów w odpowiednich koszach. Pamiętajmy o tym, że ucząc dzieci zasad recyklingu, kształtujemy w nich dobre postawy: m.in. odpowiedzialność za środowisko i otoczenie wokół nich – to bardzo ważne!
Po drugie: wyznacz miejsce do segregacji śmieci w domu
W zdecydowanej większości przypadków to właśnie kuchnia jest miejscem, gdzie produkujemy w naszym domu najwięcej śmieci. Pomieszczenie to jest więc idealne do przeprowadzania selektywnej zbiórki odpadów. W końcu nie bez powodu kosz w naszych domach znajduje się najczęściej pod zlewem kuchennym. Tak naprawdę śmieci można jednak segregować wszędzie – wykorzystać do tego można garaż czy pomieszczenie gospodarcze. Wszystko zależy od nas i od tego, w jakim pomieszczeniu dysponujemy miejscem, które może nam do tego posłużyć.
Po trzecie: wybierz system ułatwiający segregację śmieci
Rynek oferuje aktualnie bardzo szeroki wybór specjalnych koszy do segregacji, które umożliwiają zorganizowanie sortowania w sposób bardzo funkcjonalny, a zarazem estetyczny. Aktualnie wcale nie musimy kupować już kilku oddzielnych koszy do segregacji — w sklepach dostępne są bowiem gotowe systemy do sortowania przeznaczone do montażu m.in w szafkach kuchennych. Do wyboru mamy różne warianty, dzięki czemu bez problemu znajdziemy rozwiązanie idealne dla siebie. Jeżeli nie dysponujemy dużą ilością miejsca warto zwrócić uwagę na kosze, które dzięki specjalnym mocowaniom możemy zawiesić po wewnętrznej stronie drzwiczek, co z pewności pozwoli zaoszczędzić trochę przestrzeni.
Bardzo praktycznym i coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem dla pomieszczeń o małym metrażu jest zestaw nakładanych na siebie pojemników, które dzięki temu, że nie zajmują dużo miejsca, sprawdzą się nawet w niewielkich kuchniach.
W tym miejscu warto powiedzieć także o stelażowych koszach do segregacji śmieci – tego typu rozwiązanie obejmuje stelaż, na który nakłada się odpowiednie worki na śmieci, co umożliwia utrzymanie porządku np. w przypadku domów jednorodzinnych, które w przeciwieństwie do osiedli nie posiadają oddzielnych kontenerów do segregacji, a korzystają właśnie z worków dostarczanych przez gminy.
Domowa segregacja wcale nie musi być taka trudna i pracochłonna jak mogłoby się to niektórym wydawać. Jest to raczej kwestia zmiany przyzwyczajeń i odpowiedniego zorganizowania przestrzeni wokół siebie. Warto pamiętać o tym, że nawet niewielkie zmiany wprowadzane na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego są w stanie przynieść wymierne korzyści dla środowiska!