Oto triki (metody), dzięki którym przeprowadzimy gruntowne porządki w domu, na przykładzie takich oto tematów:
1). Umyte lustro – najlepiej wypolerujemy je zwiniętą w kulkę gazetą codzienną. Pamiętajmy znów, że papierowy ręcznik często zostawia ślady.
2). Odświeżacz do kosza na śmieci – w buteleczce zmieszajmy 20 kropli olejku bergamotowego, 4 miętowego i 8 grejpfrutowego. W razie potrzeby nanieśmy 2-4 krople na wacik i wrzućmy do kosza (resztę mieszanki trzymajmy w lodówce).
3). Armatura łazienkowa – będzie nam wtedy lśniła, kiedy ją przetrzemy przekrojoną cytryną – rozpuści osady. Możemy też wycisnąć na armaturę sok z części tego owocu. Kiedy wyschnie, przetrzyjmy ściereczką zwilżoną oliwką.
4). Pościel i ręczniki – aby nie nabrały zapachu stęchlizny, możemy pomiędzy nie wsunąć torebki z suchym ryżem, który wchłonie resztki wilgoci.
5). Poczerniałe przedmioty z aluminium – należy wiedzieć, że łatwo je wyczyścimy sokiem z kiszonej kapusty. Po prostu je pocierajmy „do skutku” szmatką zwilżoną w tym soku. Możemy też użyć wody z octem w stosunku (2:1).
6). Trudne do usunięcia plamy widoczne na brukowanej powierzchni – doszorujemy je octem z solą. Należy 250 ml octu spirytusowego wymieszajmy z grubą solą kuchenną na gęstą papkę. Następnie nanieś ją na plamę i szorujmy szczotką ryżową. Potem spłuczmy czystą wodą. Przy okazji wypełnimy chwasty.
7). Czyszczenie lodówki – pleśń zbierającą się na uszczelkach i przy odpływach usuniemy patyczkami do uszu zwilżonymi wodą z octem w stosunku (1:1). Natomiast aby nie uszkodzić ścianek myjmy je gąbką zanurzoną w mieszaninie płynu z: 2 szklanek ciepłej wody i 2 łyżek sody oczyszczonej, soku z cytryny lub octu. Znów wnętrze lodówki odświeży i utrzyma w niej zapach kilka łyżek kawy lub sody oczyszczonej wyłożonej na spodeczku.
8). Kanapa obita skajem – myjmy ją wyłącznie wodą z mydłem, a kiedy wyschnie, nacierajmy tanim, popularnym kremem nawilżającym. Środki z naftą, amoniakiem, alkoholem i woskiem spowodują tylko sztywnienie skaju i jego niszczenie.
9). Eko-odświeżacz mebli ogrodowych – zmieszajmy 2 łyżki mydła marsylskiego, 455 ml wody, 2 krople olejku bergamotowego. Spryskajmy nim meble, spłuczmy wodą, odstawmy do wyschnięcia.
10). Podłoga – aby nie gromadziły się na niej „koty” z kurzu, zadbajmy o lepsze nawilżenie pomieszczenia. Pomogą nawilżacze ceramiczne na kaloryferach i rośliny pokojowe. Wprawdzie nie zastąpią one odkurzania, ale rzadziej będzie konieczne. Podłogę umyjmy wodą z płynem do naczyń, na koniec wodą z płynem do płukania tkanin w stosunku (1:1).