0

Co na podłogę w przedpokoju?

Co na podłogę do przedpokoju

Podłoga w przedpokoju jest najbardziej narażona na wilgoć i zabrudzenia, które przynosimy z zewnątrz. Narażona jest także na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Wszak wszystko, co przynosimy do mieszkania musi przejść przez hol. Dlatego warto zastanowić się nad najlepszym sposobem wykończenia posadzki, tak aby była trwała i mogła posłużyć jak najdłużej.


Przedpokój otwarty czy zamknięty.

Bardzo ważnym aspektem przy projektowaniu podłogi w holu jest sposób jego połączenia z innymi pomieszczeniami. Jeśli przedpokój jest otwarty w zupełnie nieregularny sposób, najlepiej jest zrobić w nim podłogę taką samą jak w salonie. Jeśli jednak jest zamkniętym pomieszczeniem lub można go wydzielić prostą linią, warto wybrać najlepszy sposób wykończenia podłogi. Jeszcze inna sytuacja jest w przypadku połączenia korytarza z kuchnią. Wtedy najlepiej kontynuować materiał kuchenny w holu.


Materiały podłogowe

Najbardziej popularnym i uniwersalnym materiałem są płytki podłogowe. Obecnie producenci polecają te gresowe, które są trwalsze i twardsze. Dzięki nieograniczonej możliwości wyboru wzoru i koloru, można dopasować je do każdego pomieszczenia. Jeśli przedpokój jest dosyć duży, albo bardzo malutki można użyć płytek wielkoformatowych, np. 60×120. Im mniej podziałów tym przedpokój wyda się większy. Natomiast dla korytarzy średniej wielkości można zastosować mniejsze formaty, który będą wyglądać bardziej naturalnie. Trzeba także pamiętać o doborze odpowiedniej fugi. W holu podatnym na zabrudzenia dobrze sprawdzi się fuga epoksydowa, która jest na nie odporna. Jej położenie będzie droższe i bardziej wymagające dla ekipy remontowej, ale akurat w tym pomieszczeniu warto ją zastosować.
Kolejnym materiałem dla holu jest deska drewniana lub panel. Szczególnie w sytuacji nieregularnego, otwartego holu, kiedy trzeba połączyć podłogę w całym mieszkaniu.

Deska podłogowa może być również bardzo trwała pod warunkiem, że dobrany zostanie odpowiedni produkt. Należy patrzeć na klasę ścieralności, miękkość drewna czy sposób jego wykończenia. Jednak nawet jeżeli dobrany zostanie bardzo wytrzymały produkt, należy pamiętać o jego właściwej i regularnej pielęgnacji. Tylko taka, przedłuży żywotność drewna. W strefie najbardziej narażonej na zabrudzenia i wilgoć, przy samych drzwiach, warto położyć dodatkowo gumową wycieraczkę z wyższym rantem, która nie przepuści wilgoci niżej.

Oprócz powyższych, tradycyjnych materiałów można wybrać także mniej typowe rozwiązanie, takie jak wykładzina PCV. We współczesnej odsłonie może być ona bardzo designerska. Ilość dostępnych na rynku wzorów jest bardzo duża. Wykładzina jest też odporna na wilgoć i zdecydowanie trwalsza od poprzedniczki. Wykładzina PCV jest też bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku szybkiego remontu w niskim budżecie. Może być ona położona na płytki bez konieczności ich skuwania. A w przypadku uszkodzenia może zostać łatwo wymieniona.

Kolejnym rozwiązaniem podpatrzonym w inwestycjach publicznych, jest zastosowanie w strefie wejściowej wycieraczki systemowej. Ta montowana jest na surowe podłoże i stanowi doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią. Jednak nawet przy modelu samoczyszczącym, należy regularnie dbać o czystość takiej wycieraczki, tak aby posłużyła jak najdłużej.
Powyższe rozwiązania to nie jedyne sposoby na wykończenie podłogi w holu, ale na pewno te najbardziej popularne. Dobrze jest przemyśleć tą kwestię na etapie projektu, tak aby nie męczyć się potem ze źle dobranym materiałem. Oprócz wszystkich aspektów funkcjonalnych, trzeba także pamiętać, że podłoga w holu nie może odstawać od pozostałych podłóg w mieszkaniu. Ogólnie im mniejsze mieszkanie, tym mniej materiałów wykończeniowych powinno być w nim użyte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *