0

Wymiana okien – kiedy jest konieczna?

Remont domu lub mieszkania, zwłaszcza połączony z termomodernizacją, to również doskonała okazja do wymiany okien. Po kilku, czy kilkunastu latach eksploatacji okna ulegają naturalnemu procesowi zużycia. Stają się o wiele mniej szczelne, co wyraźnie przekłada się na temperaturę w pomieszczeniach. Coraz mniej szczelne okna, to coraz wyższe rachunki za ogrzewanie.

Dobrym powodem do wymiany okien jest nie tylko ich nieszczelność, ale również dostępność nowocześniejszych rozwiązań technologicznych, dzięki którym uzyskamy lepszą termoizolacyjność budynku, wyciszenie pomieszczeń oraz bezpieczeństwo. Trwałość okien różni się w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, oraz sposobu montażu. Sprawdź, kiedy wymiana okien jest konieczna.

Kiedy należy wymienić okna?

Głównym powodem, dla którego decydujemy się na wymianę okien, jest ich zużycie. Czasami jednak warto rozważyć zakup nowych okien, nawet jeśli stare nie są jeszcze mocno zniszczone.

Ważnych powodów do wymiany okien jest kilka:

1. Brak szczelności.
Niewielką nieszczelność okien możemy usunąć, regulując zawiasy, lub wymieniając uszczelki. Jeśli natomiast pomiędzy ramą zamkniętego okna a skrzydłem powstała duża szpara, przez którą można wyraźnie odczuć powiew powietrza z zewnątrz budynku, konieczna będzie wymiana okna na nowe.

Przyczyną dużych nieszczelności okien jest najczęściej ich wypatrzenie się. Z czasem dochodzi po prostu do deformacji materiałów, z których wykonane są ramy okienne, co prowadzi do powstawania szczelin. To, jak długo okno pozostanie w dobrym stanie, jest uzależnione przede wszystkim od materiału, z jakiego zostało wykonane, oraz od prawidłowości jego montażu. Niestety te najtańsze okna są również najniższej jakości i szybko się zużywają.

2. Uszkodzenie.
Powodem konieczności wymiany okna może być również jego uszkodzenie mechaniczne na przykład pęknięcie, czy stopienie się ramy albo wybicie szyby.

Drewniane ramy okienne najczęściej pękają po prostu ze starości. Drewno zużywa się i niszczeje, gdy okno jest eksploatowane, oraz pod wpływem długoletniego działania wysokich temperatur w lecie i ujemnych zimą. Również ramy okien z tworzyw sztucznych, zwłaszcza te gorsze jakościowo, potrafią pękać pod wpływem działania czynników środowiskowych i to niekiedy zaledwie po kilku latach użytkowania.

Do uszkodzenia okien może dojść także w wyniku uderzenia ciężkim przedmiotem, działania wysokich temperatur (na przykład podczas pożaru budynku), działania wstrząsu lub fali uderzeniowej (w przypadku trzęsienia ziemi albo wybuchu w okolicy).

3. Możliwość zastosowania nowocześniejszych i bardziej praktycznych rozwiązań technologicznych.
Okna sprzed kilkunastu lat niekiedy warto wymienić podczas remontu mieszkania, czy domu, nawet jeśli są szczelne i nie mają większych uszkodzeń. Obecnie produkowane okna dają o wiele więcej możliwości i są zdecydowanie bardziej funkcjonalne.

Pojawiły się choćby takie nowoczesne rozwiązanie technologiczne jak:

  • solidne okna antywłamaniowe z hartowanymi szybami, które są 4- krotnie bardziej wytrzymałe na uderzenia niż tradycyjne szyby,
  • okna niskoemisyjne, dzięki którym możemy kontrolować oddziaływanie słońca przez szyby,
  • okna pasywne, które znacząco wpłyną na bilans energetyczny budynku,
  • okna dźwiękoszczelne, dzięki którym w mieszkaniu będzie cicho i przytulnie, nawet jeśli mieszkamy w bardzo hałaśliwej okolicy, lub w pobliżu ruchliwej drogi.

Jak przygotować się do wymiany okien?

Wymianę okien najlepiej powierzyć fachowcom. Jest to na tyle skomplikowane zadanie, że powinniśmy zlecić je specjalistycznej firmie montażowej. Świetnym wyborem jest skorzystanie podczas wymiany okien bezpośrednio z usług ich producenta. Wtedy mamy pewność, że zostaną one zamontowane prawidłowo.

Jedną z najważniejszych kwestii przed dokonaniem zakupu nowych okien jest wykonanie dokładnych pomiarów otworów okiennych. Nie róbmy tego sami, bo może się okazać, że wykonaliśmy pomiar nieprawidłowo, a zakupione okna okażą się zbyt małe lub za duże. W tym pierwszym przypadku będzie je bardzo trudno prawidłowo uszczelnić, a w tym drugim będą bardzo ciasno umocowane i przez to o wiele bardziej narażone na odkształcenia pod wpływem warunków atmosferycznych.

Umówmy się więc na pomiar ze specjalistą z firmy produkującej okna. Dokona on pomiaru wysokości, szerokości i przekątnych otworów okiennych, a także sprawdzi, czy preferowany przez nas model okien jest możliwy do zamontowania w istniejących otworach okiennych.

Kiedy, jesteśmy już umówieni na montaż nowych okien, warto przygotować odpowiednio pomieszczenia. Zabezpieczmy folią lub wynieśmy do innego pokoju meble, zwłaszcza te tapicerowane, które są szczególnie narażone na zakurzenie i zabrudzenia. Jeśli na podłodze leży dywan lub wykładzina, to powinniśmy je zwinąć i wymieść na czas remontu. Podłogę z płytek, paneli, czy drewna także dobrze jest zabezpieczyć fiolą ochronną.

Kiedy najlepiej wymieniać okna?

Podczas wymiany okiem kluczową kwestią jest pogoda. Oczywiście, kiedy zachodzi pilna potrzeba wstawienia nowego okna, gdyż stare uległo zniszczeniu na przykład w środku zimy, wówczas nie mamy wyjścia. Jednak, jeśli możemy zaplanować pracę, to najlepszy na wymianę stolarki okiennej jest okres wiosenny i początek lata oraz jesień. Nie powinno się bowiem wymieniać okien podczas ekstremalnych upałów i silnych mrozów. Optymalna temperatura do wykonywania tego typu prac to pomiędzy 10 a 20 stopni.

Ponadto, choć opady deszczu nie uniemożliwiają wymiany okien, to prace będą przebiegać najsprawniej w pogodny bezdeszczowy i bezwietrzny dzień. Sprawdźmy więc prognozę pogody, zanim umówimy się na montaż okien.

Okna to inwestycja na lata. Nie oszczędzajmy na nich. Dobrej jakości okna nie tylko pięknie wyglądają, ale również są bardzo trwałe. Od jakości materiałów użytych do ich produkcji oraz prawidłowego montażu zależy, to jak szybko będą ulegać zużyciu, oraz jak dobrze będą spełniać swoje funkcje. Porządne szczelne okna to nie tylko komfort termiczny i przyjemność przebywania w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także w perspektywie kilku, czy kilkunastu lat naprawdę znaczne oszczędności z tytułu ogrzewania budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *