0

Zalety i wady blachodachówki

blachodachówka

Blachodachówka to pokrycie dachowe, które w Polsce cieszy się bardzo dużą popularnością. Zastanawiasz się skąd takie zainteresowanie tym rozwiązaniem i czy warto zdecydować się na jego zastosowanie? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać wątpliwości pojawiające się wokół tego tematu. Zaczynamy!

Blachodachówka – czyli właściwie co?

Choć blachodachówka wizualnie przypomina klasyczną dachówkę ceramiczną, to w praktyce ma z nią niewiele wspólnego. W odróżnieniu od niej wykonana jest bowiem, że specjalnie profilowanej, ocynkowanej, a następne pokrywanej odpowiednimi powłokami oraz lakierem blachy stalowej.

Blachodachówka sprzedawana jest w postaci arkuszy lub też modułów o różnych rozmiarach. Najczęściej występuje ona w kolorach: czarnym, szarym, brązowym oraz czerwonym, jednak na zamówienie bez problemu można dostać pokrycie o praktycznie dowolnej barwie (trzeba się jednak liczyć z tym, że cena niestandardowego pokrycia będzie wyższa).

Zalety blachodachówki

Poniżej które zestawienie właściwości, które powodują, że blachodachówka jest aktualnie najpopularniejszym w Polsce typem pokrycia dachowego, co bez problemu zaobserwować można, wybierając się na krótki spacer po obrzeżach polskich miast. Co powoduje, że tak duża grupa osób decyduje się na właśnie takie rozwiązanie?

  1. Niska cena – blachodachówka to rozwiązanie znacznie tańsze od klasycznej dachówki ceramicznej lub cementowej.
  2. Estetyka – zastosowanie blachodachówki pozwala na uzyskanie zbliżonego efektu wizualnego, jaki otrzymalibyśmy w przypadku dachówki ceramicznej.
  3. Mały ciężar – niewielka waga tego pokrycia dachowego pozwala na jego zamontowanie na niezbyt masywnej więźnie (generuje to oczywiście dodatkowe oszczędności).
  4. Prosty montaż – w przypadku blachodachówki nie ma potrzeby wykonywania pełnego poszycia, montuje się ją bowiem na ruszcie z łat i kontrałat. Proces montażu jest prosty i nie generuje dodatkowych kosztów.

Wady blachodachówki

Jak każde rozwiązanie, tak i to ma oczywiście swoje wady, wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

  1. Ograniczenia, jeżeli chodzi o kąt nachylenia dachu – blachodachówkę można stosować wyłącznie na dachach o nachyleniu powyżej 9°, a w niektórych przypadkach nawet 12°. Tego typu wymaganie dyskwalifikuje stosowanie tego rozwiązania w przypadku dachów prostych oraz niektórych dachów kopertowych.
  2. Stosunkowo niska trwałość – jeżeli chodzi o blachodachówkę to maksymalna gwarancja, jaką możemy na nią uzyskać, nie przekracza 15-20 lat, co znacznie odbiega od czasu gwarancji udzielanego m. in. na dachówkę ceramiczną.
  3. Słaba izolacja akustyczna – podczas intensywnych opadów deszczu lub gradu trzeba się liczyć z tym, że na poddaszu będą one stosunkowo dobrze słyszalne. W tym wypadku bardzo ważne będzie zastosowanie odpowiedniej warstwy ocieplenia z wełny, co pozwoli wyciszyć dźwięki pochodzące z dachu.
  4. Odpady – blachodachówka nie sprawdza się przy pokryciach skomplikowanych dachów, zróżnicowany kształt powoduje bowiem powstawanie sporej ilości odpadów, co znacznie zwiększa koszty.

Znając wady i zalety blachodachówki, podjęcie świadomej decyzji, jeżeli chodzi o pokrycie dachowe, powinno stać się zdecydowanie prostsze.

Pamiętajmy o tym, że choć blachodachówka ma swoje wady, to wciąż pozostaje ona jednym z bardziej ekonomicznych rozwiązań, które doskonale sprawdza się szczególnie w przypadku remontu starszych domów, kiedy to postarzała konstrukcja więźby nie nadaje się już do montażu na niej ciężkiej dachówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *